Rajdy Katyńskie

Stowarzyszenie Huta Pieniacka współpracuje ze Stowarzyszeniem Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Już dwukrotnie gościliśmy naszych przyjaciół motocyklistów w Hucie Pieniackiej.
Poniżej znajdziecie Państwo fotograficzną dokumentację tych niezwykłych spotkań. Jednocześnie prosimy wszystkich, którzy chcą podzielić się swoimi wrażeniami czy zdjęciami aby przesłali nam swoje relacje, zdjęcia filmy na adres stowarzyszenia lub na nasz adres e-mail: hutapieniacka.gmail.com



2010
Jadąc do Huty Pieniackiej, co roku zatrzymujemy się w Hołubicy - ostatniej ukraińskiej osadzie na drodze do Huty w której jest szkoła. Zatrzymujemy się tam by wręczyć uczącym się tam dzieciom pomoce naukowe, sprzęt sportowy... Trzeba zrobić wszystko, by nigdy nie powtórzyło się piekło z Huty Pieniackiej, jednym z warunków by w przyszłości zapobiec tragedii jest wykształcona młodzież - ludzie którymi nigdy nie zawładną zbrodnicze ideologie. (poniżej członkowie Stowarzyszenia, przekazują dary na ręce dyrektora szkoły).





Podróż autokarem zakończyła się dwa kilometry przed Hutą z powodu stanu drogi prowadzącej do pomnika. W dalszym transporcie pomogli motocykliści, którzy przybyli wcześniej.



 




obozowisko...



 

Później rozpoczęły się przygotowania do Mszy Świętej... budowa ołtarza, zapalanie zniczów, sprawdzanie nagłośnienia, przygotowywanie pieśni i instrumentów...







(ks. Leszek ustala porządek pieśni liturgicznych)



O godzinie 16 rozpoczęła się najważniejsza część spotkania w Hucie Pieniackiej - Msza Święta







 Po Mszy Świętej rozdano poświęcone różańce oraz wręczono medale szczególnie zasłużonym dla zachowania pamięci o Hucie Pieniackiej.




Wręczono Złote Medale Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznane przez ROPWiM (Konsulowi Generalnemu Grzegorzowi Opalińskiemu i Konsulowi Marcinowi Zieniewiczowi). Z kolei Medalami Stowarzyszenia Huta Pieniacka uhonorowani zostali: Leszek Rysak - historyk, niezwykle zasłużony uczestnik Rajdu, fotografowie Teresa i Edward Zaczyńscy oraz Adam Świtalski - organizator I Motocyklowego Zlotu w Hucie Pieniackiej(poniżej)



Dokończono modlitwy, założono wieńce. Później jak jedna wielka rodzina wszyscy uczestnicy zasiedli do wspólnej wieczerzy. Ocaleni z Huty Pieniackiej opowiadali o życiu w Hucie przed wojną.






Naszą wspólną obecność na lwowskiej ziemi zakończyła uroczysta Msza Święta odprawiona przez abp. Mokrzyckiego w archikatedrze lwowskiej w intencji Polaków którzy stracili życie na Kresach Rzeczpospolitej.










 


Rajd Katyński w Hucie Pieniackiej 
2009:





IX Międzynarodowy Rajd Katyński w Hucie Pieniackie - 31.08.2009
Msza Swięta pod pomnikiem.
Przemawia prezes Stowarzyszenia Huta Pieniacka.
Przemawia Komandor Rajdu Katyńskiego - pan Wiktor Węgrzyn.
Wiązanki pod pomnikiem zamordowanych w Hucie Pieniackiej składają:
Delegacja ocalałych mieszkańców Huty Pieniackiej.
Delegacja Konsulatu RP we Lwowie.
Delegacja Uczestników IX Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.
Podziękowanie za oddanie hołdu zamordowanym Polakom w Hucie Pieniackiej:
Konsulowi Generalnemu RP we Lwowie panu G. Opalińskiemu
Komandorowi Rajdu Katyńskiego panu W. Węgrzynowi.
Niespodziewani goscie - aktywici nacjonalistycznej partii ukraińskiej "Swoboda"
Poswięcenie Krzyża na cmentarzu w Hucie Pieniackiej.
O.Pankiewicz(z lewej) - z oddali obserwuje modlitwe nad grobami Polaków. Ostatecznie jednak przedstawiciel nacjonalistycznej "Swobody", poproszony przez Konsula RP złożył znicz przy poswięconym Krzyżu.
Wspólne zdjęcie członków SHP i uczestników Rajdu Katyńskiego.
Noc w Hucie Pieniackiej.
Inauguracja roku szkolnego w Szkole Podstawowej w Hołubicy. Podczas uroczystego apelu członkowie Stowarzyszenia Huta Pieniacka przekazali w darze uczniom z Holubicy, profesjonalny zestaw sprzętu sportowego Saller.


Fot. B. Śmigielski


Fot. B. Śmigielski






4 października odbyło się w Warszawie uroczyste zakończenie IX Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego.

Dla naszego stowarzyszenia był to rajd szczególny. W tym roku polscy motocykliści postanowili oddać hołd zamordowanym mieszkańcom Huty Pieniackiej.



DZIĘKUJEMY



Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.


Następnie kolumna motocykli w asyście policji wyruszyła pod Grób Nieznanego Żołnierza gdzie odbyła się kolejna część uroczystości.



Poczet sztandarowy Rajdu.



Zakończenie Rajdu poprzedziła uroczysta zmiana warty.



Ksiądz Marek Doszko - kapelan rajdu - ogłasza uroczyste zakończenie IX Rajdu Ktyńskiego.

DO NASTĘPNEGO ROKU!