Cmentarz

Jednym z najważniejszych osiągnięć stowarzyszenia jest niewątpliwie przeprowadzenie prac renowacyjnych na cmentarzu w Hucie Pieniackiej. Dokonaliśmy tego przede wszystkim dzięki wsparciu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.Poniżej prezentujemy dokumentację fotograficzną z przeprowadzanych prac.

W najbliższym czasie planujemy ogrodzenie cmentarza oraz dokonanie kolejnych prac renowacyjnych. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do wszystkich Państwa o pomoc w przedsięwzięciu.








Wiejski cmentarz, jest jedyną materialną pozostałoscią po Hucie Pieniackiej. Ocalał prawdopodobnie jedynie dlatego, że położony jest w lesie. Oczywiscie uległ dewastacji - pomniki zostały poprzewracane, niektóre płyty nagrobne zostały rozbite.
2007
Niebawem powołane zostało Stowarzyszenie Huta Pieniacka, którego pierwszym celem stało się odrestaurowanie cmentarza w Hucie Pieniackiej. W 2007 roku członkowie stowarzyszenia podjęli pierwsze prace renowacyjne.
W efekcie od zniszczenia ocalono kilkanascie nagrobków, uporządkowano teren cmentarza wycinając samosiewy i ogradzając prowizorycznie cmentarz.
2008
W kolejnym roku stowarzyszenie otrzymało wsparcie od Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa na dalsze prace renowacyjne. Prace na cmentarzu wykonywali wolontariusze ze Stowarzyszenia Magurycz oraz członkowie Stowarzyszenia Huta Pieniacka. Pomniki zostały profesjonalnie oczyszczone i zakonserwowane. Nadto w centrum cmentarza postawiono nowy dębowy Krzyż.
Nowy Krzyż został poswięcony a na cmentarzu odprawiono nabożeństwo.
W nabożeństwach uczestniczyli też byli ocaleni mieszkańcy Huty Pieniackiej. Dla niektórych była to pierwsza pielgrzymka do Huty Pieniackiej od 1944 roku.
(poniżej - w kosciele w Złoczowie)
W miesiąc po tych wydarzeniach na zaproszenie stowarzyszenia cmentarz w Hucie Pieniackiej odwiedzili uczestnicy międzynarodowej konferencji młodzieży polskiej, ukraińskiej i żydowskiej.(B.Smigielski - nadzorował prace na cmentarzu, opowiada o historii cmentarza i przeprowadzonych pracach-w centrum)
2009
Wizytę Rajdu Katyńskiego w Hucie Pieniackiej także poprzedziły prace na cmentarzu. Niebawem na stronie stowarzyszenia ukaże się obszerna relacja z ostatniej wizyty(http://www.hutapieniacka.blogspot.com/).